prihlasit-se-k-odberu-novinek

Přednáška UGANDA – Zelená perla Afriky – pondělí 6. 3. 2023 v 18 hod KD

Srdečně všechny zveme na setkání s úžasnými lidmi  nad zajímavým tématem – Prof.MUDr. Zdeněk Ráčil a Martin Židlík, o klenotu východní Afriky i jejich zdravotnickém projektu.

Nejlepší cestou jak dobře poznat zemi je žít v ní a pracovat. Od roku 2019 se opakovaně vracíme do Ugandy na několikaměsíční pobyty. Díky častým pobytům v Ugandě jsme měli příležitost ji procestovat křížem krážem. Poznat národní parky a jejich faunu i floru, horské masivy, obyvatelstvo a kmeny, které žijí po staletí stejným tradičním způsobem. Ugandu máme v srdci a chceme se o ní s vámi podělit.

Uganda – to jsou pro mnoho lidí horské gorily, pohoří Rwenzori nebo národní park Murchison falls. Pro nás je Uganda zemí, kde se ročně narodí 25 000 dětí se srpkovitou anémií, z nichž bez péče většina zemře do 5 let života. Že nevíte, co to je srpkovitá anémie? Jak se projevuje? A co s ní mají společného komáři, když jde o vrozené onemocnění? Rádi vám ukážeme obě tváře Ugandy.

Vytvořili jsme specializovanou ambulanci pro děti se srpkovitou anémií. Zde probíhají – pravidelné klinické a laboratorní kontroly, včasná léčba všech infekcí, vakcinace proti pneumokoku, léčba krutých bolestí při tzv. „vasooclusivních krizích“. Ale především jako jedni první v regionu poskytujeme léčbu hydroxyureou přípravkem, který jediný dokáže zvrátit průběh tohoto onemocnění. Naše péče a léčba, která je mnohonásobně nad možnostmi početných venkovských rodin, je poskytována bezplatně.

Prof. MUDr. RÁČIL ZDENĚK, Ph.D. – rodák z Boskovic, hematolog, profesor onkologie, který střídá vrcholovou medicínu v univerzitní nemocnici s malou klinikou ve velmi chudé venkovské oblasti v blízkosti Viktoriina jezera v Ugandě, kde se věnuje těžce nemocným dětem se srpkovitou anémií.

MARTIN ŽIDLÍK-zakladatel nadačního fondu SSUUBO více na stránkách www.ssuubo.cz