Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš?

Nedávno jsme se od členů SNK mohli dočíst , že „Jemnici hrozí úpadek kultury, odliv občanů a nedostatek financí“. Důvodem je dle jejich názoru jediné – to, že jsme našimi aktivitami vyhnali „velkého donátora„. Cíl je jasný – vytvořit viníka a popudit proti němu občany.

Na přímý dotaz, které konkrétní kulturní aktivity tento „velký donátor“ sponzoroval (a tedy kterým hrozí zánik), jsme se odpovědi nedočkali.

Podíváme se na to podrobněji, aby nás nevystrašila tato poplašná a nenávist vyvolávající zpráva. Vezmeme to postupně (a zdaleka to není kompletní výčet kultury v Jemnici). Rok začíná různými plesy, poté na jaře skauti pořádají Jarní pochod ke Dni Země, v průběhu celého roku jsou organizovány trhy – velikonoční, podzimní, vánoční, různé tematické dílničky pro děti, výstavy, vernisáže, taneční zábavy, knihovna pořádá různé besedy a přednášky, stejně tak náš spolek i další skupiny lidí. Máme tu NKN a Muzejní spolek, který zpřístupňuje kulturní místa, pořádá besedy, výlety, výstavy, nezapomeňme samozřejmě na proslulý Barchan a také na divadelní spolek, který se těší velké oblibě. Nepočítám ještě aktivity DDM, akce skautů pro děti a další kulturní akce pro veřejnost například Mladých, kterých taktéž není málo.

V Jemnici se pořád něco děje a rozhodně si myslím, že na to nějaký jeden konkrétní sponzor nemá žádný vliv. Proto to prosím mějte na paměti, až se vám někdo bude snažit tvrdit, že v Jemnici hrozí „úpadek kultury“ a „odliv občanů“.

Nebojím se o úpadek kultury a společenského života v Jemnici, ale mám strach z úpadku zdravého rozumu a naprosté degradace politické kultury u časti místních zastupitelů, když berou klacky do ruky nebo k tomu vyzývají, aby umlčeli opozičního zastupitele. Tato skupina lidí, která asi čeká osobni profit od “sponzora”, se snaží poštvat občany proti druhé skupině lidí, která nechce v malebné Jemnici obrovský masokombinát, který sem nepatří. Dle výsledků referenda ho zde nechtějí ani 2/3 občanů. Vrcholem toho všeho je, když se začne tvrdit, že kulturu bude muset město platit ze svého rozpočtu na úkor opravy chodníků a ulic, obzvlašt v kontextu dalších plánů na utrácení. Na posledním zastupitelstvu jsme se  dozvěděli, že plánovaný projekt „údolí letňáku“, který má údajně stát až 50 milionů, se vlastně možná realizovat ani nebude, a náklady jsou přece zatím „pouhých“ 1,8 milionu a na další blíže nespecifikované projekční práce je připraveno 7 milionů – vše právě ze zmíněného ROZPOČTU města, a tedy z kapes nás všech občanů Jemnice.

Kolik peněz už z rozpočtu zmizelo za nerealizované projekty a netransparentní a účelové rozdělování zakázek? Na druhé straně se hledají drobné do rozpočtu při zvyšování různých poplatků, daní, nájmů nebo z překotných prodejů městského majetku s cilem naplnit rozpočet.

Považuji za nehorázné, že nás z „prosazování osobních ambicí“ osočuje někdo, kdo si ty osobní ambice svou činností v radě města prokazatelně velkými doušky užívá. Kdyby občané viděli, co se tu opravdu děje, asi by se mnohým znechucením zamotala hlava. Ale čeřením vody a vytvářením důvodů k nenávisti se vytváří zástupné „problémy“, aby se pozornost odvedla jinam. (celý článek SNK zde)

Takže všem doporučuji použít rozum, kalkulačku a kritické oko, protože pravda a skutečnost je v tomto případě nad slunce jasná.

Mgr. Lenka Pokorná, opoziční zastupitelka Za dobrý život