Svoboda slova v jemnickém regionu je ohrožena

Zdá se, že Jemnická ODS pod vedením Pavla Nevrkly mediálně „privatizuje“ jemnický region. Starosta Jemnice odmítá „názorové“ články.  Šéfredaktor má neomezenou pravomoc. Vytlačování odlišných názorů a nálepkování nepohodlných lidí.

Cenzurovaný neotištěný článek v plném znění:

Vážení spoluobčané z Jemnice, vážení občané Jemnického mikroregionu,

včera jsem pročítal tištěnou verzi nových lednových Listů Jemnického mikroregionu. V úvodním článku starosta města Jemnice a předseda Jemnického mikroregionu, Pavel Nevrkla (ODS), napsal: Listy Jemnického mikroregionu by měly sloužit jako informační měsíčník a neměly by se zaměřovat na názorové články. Prosíme všechny potenciální přispěvatele, aby tuto zásadu měli na paměti při formulování svých článků (důkaz zde)

A v kombinaci s pravidly vydávání těchto listů, které například říkají, že:

Šéfredaktor má vyhrazeno právo příspěvky krátit a upravovat při zachování obsahu sdělení.

– O výběru a pořadí příspěvků, tj. o výběru a zařazení příspěvků do jednotlivých konkrétních čísel, rozhoduje výlučně šéfredaktor

– Šéfredaktor není povinen zdůvodňovat, proč odmítl zveřejnit dodaný příspěvek (celá pravidla zde – v textu vyznačeno červeně)

Jsem přesvědčen, že se musím ozvat.

Možná si někteří z Vás řeknou, proč to zde vůbec zmiňuji. Rád odpovím. Když jsem se dozvěděl, že Jemnické listy končí a budou nahrazeny Listy JM, tak jsem pochopil, že jemnická ODS to s „privatizací“ jemnického regionu myslí opravdu vážně.

Začalo to permanentní placenou PR kampaní v mediích, pokračovalo zahájením krajské kampaně ODS návštěvou prezidenta v Jemnici a pokračuje postupným vytlačováním odlišných názorů a nálepkováním nepohodlných lidí (viz starostovy výroky o spasitelích). A nyní klidně zcela otevřeně sděluje lidem, aby nepsali své názory?!

Kde to jsme? Ale proč se vůbec divím. Ryba smrdí od hlavy, jak se říká. Asi ne nadarmo více než 50 veřejných osobností podepsalo v prosinci 2023 otevřený dopis premiérovi od Společnosti pro obranu svobody projevu. Samozřejmě o tom „nezávislá média“ mlčí.

Přátelé, kamarádi, občané. Vždycky jsem psal, že se chci chovat jako občan, ne „ovčan“. Je potřeba nebýt znechucený současnou situací, říkat svůj názor ostatním, a hlavně diskutovat i o věcech, které se nehodí vládnoucí skupině. A to i v Jemnici a v regionu.

Nesmíme dopustit, aby byly za demokratické považovány jen takové názory, které se hodí vládnoucí skupině. Jedině svoboda projevu a férová diskuze vede k rozvoji společnosti.

Závěrem mi dovolte vám všem popřát hodně zdraví, klid a mír v duši.

Ing. Miloň Slabý-zastupitel města Jemnice