Voda razantně zdraží. V Jemnici bude také vzácnější
Cena vody bude razantně stoupat. A bude stále nedostatkovější. A ve finále nám ji nikdo neprodá. Mrazivě aktuální článek pro Jemnici je k přečtení zde
Bude nakonec voda pro občany města Jemnice, nebo se jí vzdáme pro zisk jednoho podnikatele z Lovčovic? Níže přinášíme ve zkrácené podobě nejzajímavější pasáže článku a k dokreslení pak fotografie z Vranovské přehrady, jediného zdroje pitné vody pro Jemnici.
Dalo by se říci: Za vším hledejte vodu. Kvůli vodě se vedou války. A nedostatek pitné vody je často opět důsledkem válek. Vidět je to nyní na zbídačené Ukrajině, ale i jinde na světě. Ostatně války dopadají i na nás samé, i když si to přímo neuvědomujeme. Pokud byste ale nyní žili poblíž vojenského výcvikového prostoru, připadalo by vám to jako mít válku za humny. Duní to tu denně a dlouho. Ale zpět k vodě, základu a podstatě života na naší planetě. V roce 2023 u nás naroste cena pitné vody z vodovodního řádu (vodné a stočné) někde až o třetinu, ale i více. Do deseti let pak budeme platit místo současných průměrných 100 korun za kubík dvakrát tolik.
Jak to u nás bude s cenami vody v roce 2023 a za dalších 5 let?
Jestliže ještě přibližně před deseti lety platila běžná čtyřčlenná rodina za studenou pitnou vodu přibližně 2000 korun ročně (obvykle šlo o čtvrtletní zálohy ve výši 500 korun), dnes již některým nestačí 2000 korun čtvrtletně. A ceny vody nadále porostou.
V roce 2023 budeme platit přes stovku za kubík vody
Jelikož je ale inflace primárně tažena cenami energií a to jsou komodity, které využívají i vodárny a kanalizace, je plánované zdražení vody jen doběhnutím trendu. Tedy žádná nečekaná zpráva, zdražovat se letos bude razantně, někde o podíl nevýše deseti procentní, jinde klidně i o 30% a více. Je nasnadě, že to bude mít dopad i na naše peněženky.
Na planetě Zemi je přibližně 1,3 zeta (1021 čili triliard) litrů vody, ale jen 0,12% vody může být použito pro spotřebu, průmysl a zemědělství a jen 2,5 % je z celkového objemu voda čistá. Pokud se na naši planetu podíváme z vesmíru, vypadá jako modrý obr, kdy více jak dvě třetiny povrchu jsou pokryté vodou.
Přitom však žízní trpí miliardy lidí denně a někteří musí denně bojovat o každý doušek pitné vody. Čistá voda se vyskytuje v řekách, jezerech, sněhu, ledu a pod zemí a ve skutečnosti je pro obyvatele planety k dispozici pouze 1 % vody. A podíl pitné vody klesá ještě níže, tvoří totiž pouze 0,007 % celkového objemu vody na planetě Zemi.
Největší zásoby pitné vody má podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) je Brazílie, pátá největší země světa (8233 kubických kilometrů pitné vody), ani to však nebrání faktu, že obyvatelé největšího brazilského města Sao Paula trpí v posledních letech těžkým nedostatkem pitné vody. Především chudší část obyvatelstva žijící na okraji města v kopcích, kde voda zřídka dosáhne do místního potrubí. Důvodem je kromě jiného špatná kanalizační struktura, nedostatečné čistění komunálních odpadních vod a suchá léta.
Podle Světové organizace WHO nemá přibližně 8 milionů lidí na světě vůbec žádný přístup k čisté pitné vodě a více jak 3,5 milionu lidí umírá každoročně kvůli chorobám způsobeným konzumací špinavé a nefiltrované vody. Předpokládá se přitom, že v oblastech bez přístupu k bezpečné pitné vodě bude žít do roku 2025 až 1,8 miliardy lidí.
Dvě třetiny lidského obyvatelstva planety pak budou žít v oblastech, kde se voda stane vzácným přírodním zdrojem. A důvodů je v součtu celá řada. Lze proto předpokládat, že války a nepokoje blízké budoucnosti se budou vést především o jeden zdroj. Totiž o vodu. A samozřejmě můžeme očekávat stále nové vlny migrací.
Vodou je třeba šetřit!
Pitnou vodou je prostě nutné šetřit, ale vůbec jakoukoli vodou. Sbírat dešťovku a zalévat s ní zahrádku a třeba i prát či mýt, upřednostnit sprchování před plnou vanou, využít bazénovou vodu po skončení sezóny k zálivce zahrádky, možností úspor se nabízí dlouhá řada včetně úsporných spotřebičů, především praček a myček nádobí. A zdaleka nejde jen o naše současné peněženky, nýbrž o naši budoucnost a životy, respektive budoucnost našich potomků.
Vodu hledej za vším, úplně za vším…
„Vodu hledej za vším, úplně za vším,“ řekl Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy, s.p. a předseda představenstva Svazu vodního hospodářství ČR, z.s. v rozhovoru pro časopis Průmyslová ekologie v dubnu 2022.
A rozhovor končí slovy: „Vážený pane redaktore, dovolím si úplným závěrem ještě jednu poznámku, která souvisí s diskutovaným tématem… Díky válce na Ukrajině vidíme, jak snadné je přijít o život…, jak snadné je přijít o určité životní standardy, které jsou pro nás samozřejmostí, jak snadné je znemožnit lidem přísun vody, energie a podobně. Je to kousek od nás. Prošli jsme dvěma covidovými roky. Mezinárodní situace i situace v naší společnosti je vyhrocená. Žijeme v období klimatických extrémů. Minimálně tím vším, co jsem zmínil, narůstá význam vody, vody, bez které to nepůjde… Není nyní ten správný a jediný čas vzít do hrsti selský rozum a uvědomit si, že problematiku sucha a nedostatku vody na území naší republiky nevyřeší jen přírodě blízká, nebo jen technická opatření? Jde o komplexní přístup, obojí plní své nezastupitelné účely! Ropu, nerostné suroviny, energie a vše, co nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině řešíme jako zásadní, to vše v roce 2040, 2050 někde „koupíme“, ale vodu, vodu nám nikdo neprodá…“